Makale

Perşembe Beldesinde Kutlu Doğum Heyecanı.

17

Hz. Peygamber’in Dünyayı teşriflerinin 1441.nci yıldönümü münasebetiyle Çaycuma Müftülüğü tarafından Perşembe Beldemizde program düzenlendi. Programda İlçe Müftüsü Ömer Keskin, vatandaşlara bir konferans verdi.Programa yaklaşık 700 kişi katıldı.

Hz. Peygamber’in Dünyayı teşriflerinin 1441.nci yıldönümü  münasebetiyle Çaycuma Müftülüğü tarafından   2012 Yılı  Kutlu Doğum Haftası  etkinlikleri  çerçevesinde Perşembe Beldemizde program düzenlendi.Programda İlçe Müftüsü Ömer Keskin, vatandaşlara bir konferans verdi.

10

Sunuculuğunu imam-hatip Raşit Bayraktar’ın üstlendiği   programda,  saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Perşembe Beldesi Hacıkadı (Yukarı)  Mahalle Camii din görevlisi imam hatip Alaattin Karakuş’un okuduğu  Kur’an-ı Kerim  vatandaşlar tarafından huşu ile dinlendi.Karakuş'un okuduğu ayetlerin Türkçe mealli perdeye yansıtıldı.

7

Programa, Perşembe  Belediye Başkanı Rasim Miyanyedi ve Belediye Meclis üyeleri,  Çaycuma İlçe Müftüsü Ömer Keskin, Ak Parti İl Yönetim Kurulu üyesi Vedat Emeksiz,  Diva Sen Çaycuma Temsilcisi Yusuf Bayhan, Şehit Astsubay Salim Uçar İ.Ö. Okulu Müdürü Ahmet Acar,  din görevlileri ve vatandaşlar  katıldı.

28 Nisan 2012 Cumartesi  günü  saat 20.00’de  Perşembe Belediye Düğün Salonunda gerçekleştirilen programa vatandaşların ilgisi yoğun oldu. Erkek bayan yaklaşık 700   kişilik  vatandaş topluluğunun  bir kısmı programı  iki  saat boyunca ayakta izledi.Programdan sonra  din görevlileri tarafından vatandaşlara Kur’an-ı Kerim ve  Meali ile Peygamberimizin Dilinden Dualar kartelası ve  Hz. Peygamber’in  simgesi olan gül dağıtıldı.Etli pilav ve ayrandan oluşan kutlu doğum aşı ikram edildi.

Perşembe Beldesi din görevlileri ilahi grubunun   ilahi konseriyle başlayan program da Perşembe Merkez  Camii’nin temel atma töreninden  bugünkü durumuna gelinceye kadar yapılan çalışmaları   anlatan bir slayt gösterimi sunuldu.Serdaroğlu Köyü Yumuklar Mahallesi Camii din görevlisi İrfan Şen’de Hz. Peygambere yazılmış ‘Çağlar ne çağlardı’ adlı şiiri okudu.

6

13

Ardından  Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle ortaöğretim okulu öğrencileri arasında düzenlenen “ Hz. Peygamber ve Kardeşlik” konulu şiir yarışmasında ilk üç dereceye giren öğrencilerin  hediyeleri  Perşembe Belediye Başkanı Rasim Miyanyedi tarafından  kendilerine  takdim edildi. Şiir yarışmasında birinci olan Sandallar Köyünden Perşembe Lisesi 11.nci sınıf öğrencisi Sümeyra Özyapı, kendine birinciliği kazandıran “Rasülüm” adlı şiirini okudu. Ayrıca yarışmaya katılan tüm öğrencilere birer kitap seti  hediye edildiğini ve hediyelerinin okullarına gönderileceğini söyleyen sunucu Bayraktar, yarışmaya katılan öğrencilere ve ailelerine teşekkür etti.

14

Daha sonra Münevver Ayaz adlı öğrenci ,Peygamberimiz için yazılmış “40 Yaşındasın” şiirini okudu.Akabinde sunucu Raşit Bayraktar, konferansını vermek üzere ilçe Müftüsü Ömer Keskin’i sahneye davet etti.

3

Çaycuma İlçe Müftüsü Ömer Keskin  vatandaşları ve protokolü selamladıktan sonra “ Hz. Peygamberi hep beraber anlamaya çalışmak için toplandık. Allah’ın selamı, Resulullah’ın şefaati üzerimize olsun. Rabbim ruhlarımıza güzellikler buyursun.Gecemiz bereketli olsun inşallah diyerek” sözlerine başladı.

1

Konferansının iki bölümden oluştuğunu belirten Müftü Keskin, ilk bölümde Hz. Peygamber Efendimizi, ikinci bölümde Kardeşlik hukuku ve kardeşlik ahlakından bahsedeceğini söyleyerek şöyle devam etti:

“Aziz Kardeşlerim! İman bir iddiadır. İspatı gerekir. İman bir tohumdur. Tohumu ,ağaç yetişsin diye, ağaç da meyve versin diye toprağa ekeriz. İman tohumunu İslam ağacı bitsin diye ekeriz. İslam ağacında ihsan meyveleri olursa , güzel ahlak meydana gelirse bir şey ifade eder. Yoksa kuru kuruya sevgi bizi kurtarmaz.

Allah resulü ashabına ; 1)emaneti yerine getiriniz,2) Konuştuğunuzda doğru söyleyin,3) Komşularınızla güzel geçinin. Bu üçünü yaparsanız Allah ve resulü sizi sever buyuruyor.

Allah resulü bize iki emanet bıraktı. Birincisi Allah’ın kitabı Kur’an-ı Kerim, ikincisi Efendimizin güzel ahlakını, yaşayışını ifade eden  Sünnet. Bu iki emanete sahip çıkıyormuyuz? Rabbimizin mesajını güzelce okuyabiliyor muyuz? Anlayabiliyor muyuz? Üç günlük dünya hayatı  için çocuklarımız 5 yaşında okula başlıyor, 20-25 yıl tahsil görüyor. Üç günlük dünyası için yüzlerce, binlerce kitap okuyor, sınavlara giriyor, test çözüyor. Peki biz Rabbimizin mesajını, Allah resulünün emaneti olan Kur’an-ı kaç defa okuduk? İngiltere eski başbakanı Tony Blair, Kur’an-ı Krimin mealini iki kere baştan sona okudum diyor. Biz kaç kere okuduk?

Rabbimiz Kur’an’da ‘sana vahyedileni oku, sana indirilen vahye sımsıkı sarıl’ diyor. Çünkü bundan sınav olacağız. Hayat bir sınavdır diyoruz. Sınavın zamanı akıl baliğ olduktan sonra başlayıp, son nefese kadar devam ediyor. Sınavın yeri dünyadır. Soruları hayatta karşımıza çıkar. Cevapları da Kur’an-ı Kerimdedir. Peki! Sınava kitabın kapağını açmadan girersek sınavı geçebilirmiyiz? Bu soruları kendimize sormalıyız.

Konferansının ikinci bölümünde kardeşlik hukuku ve ahlakını anlatan Keskin şöyle konuştu:

“Rabbimiz Kur’an’da (Hucurat Suresi) iman edenleri kardeş ilan ediyor.Kardeşler bazen birbirine küsebilir, araları bozulabilir. O zaman Rabbimiz diğer müminlere (3.ncü şahıslara) ‘o kardeşlerinizin arasını bulun’ diye emir veriyor. 3 türlü kardeşlik vardır.

 

1)İman kardeşliği 2) İnsan kardeşliği 3  Biyolojik kardeşlik

Bizim için asıl kardeşlik ana babası bir olanlardan ziyade iman kardeşliği, yani imanı bir olanlar, peygamberi, kitabı, kıblesi bir olanlar önemlidir. ‘İşte gerçek kardeş onlardır’ diyor Rabbimiz , Kur’an-ı Kerimde.

Kardeşlik huzurdur, birlik ve beraberliktir, berekettir.Rabbimiz, kardeşi yaralayan hususları da bu surede (Hucurat) bizlere hatırlatıyor.

Kardeşlerinizle ilgili yalan yanlış haberler getirenlere , dedikodu yapanlara , bu haberleri iyice araştırmadan inanmayın , laf getirip götürenlere pirim vermeyin diyor,  Hucurat Suresinde.

Birbirinizle alay etmeyin, birbirinizin hoşuna gitmeyecek isimlerle birbirinizi çağırmayın, kötü lakaplar takmayın diyor. Böyle davranışlar zulüm ve fasıklıktır diyor. Devamında ise ‘Ey iman edenler! Zannın çoğundan sakının’ buyuruyor.

 Zan ne demektir?

Bilgi yüzde yüz gerçek olursa bu gerçek bilgidir, doğrudur. Eğer yüzde doksan dokuz olursa bu zandır. Yüzde ellinin altında olursa vehimdir(kuruntu). Rabbimiz yüzde  yüzün altında olan bilgilere itibar etmeyin diyor. Birbirinizin hakkında güzel ve olumlu düşünün, kötü zandan sakının diyor.

Sonra, birbirinizi çekiştirmeyin, birbirinizin ayıplarını, kusurlarını araştırmayın diyor.Başkası bizim günahlarımızı ortaya dökse hoşumuza gider mi? Peki, biz başkalarının ünahlarını niçin ortaya döküyoruz?

Peygamberimiz buyuruyor ki; kim bir kardeşini ayıplar, onu rezil etmek için uğraşırsa, günahlarını yayıverirse, vallahi evinin içinde de olsa Allah onu rezil eder diyor. Allah günahları , ayıpları örtendir. Her günah, içki gibi sarhoş etseydi  halimiz ne olurdu?

Ayetin devamında gıybet konusu geliyor. Rabbimiz sui zanda bulunmayın, birbirlerinizin gıybetini yapmayın diyor. Gıybet, sizin güzel amellerinizi, sevaplarınızı gıybetini yaptığınız kimselere götürür . O kişilerin günahlarını da size getirir. Böyle bir virüstür, Allah korusun.Allah, gıybet etmeyi ölü kardeşinin etini yemeye benzetiyor. Yani bir nevi yamyamlık olarak tarif ediliyor. Çünkü gıybet kardeşlerin arasını bozar, kardeşliği bitirir. Peygamberimiz ‘gıybet zinadan daha kötüdür’ buyuruyor. Gıybet sofrası ölü eti yeme sofrasıdır. Birisi yanınızda ‘gıybet olmasın ama’ diye söze başlarsa siz de o sofranın etrafındasınız demektir. O zaman kalsın kardeşim, beni bulaştırma deyip müdahale edeceğiz.Orada gıybet edeni konuşturmayacağız. Müminin mümin üzerindeki haklarından biride budur. Kendi nefsimizin savcısı olacağız;  kendi nefsimizden hesap soracağız. Biz nekadar Resulullah’ı ve kardeşlerimizi seviyoruz? Bunu kendi nefsimize sormamız lazım.

Yine ayetin devamında Rabbimiz sözü genel kardeşliğe getiriyor ve diyor ki ; ‘ Ey insanlar! Biz sizi bir erkekle bir kadından yarattık’ yani hepiniz kardeşsiniz.

Hz. Ali Efendimiz ; ‘Hakk’kı kişilerle tanımayın. Sen Hakk’kı Kur’an’dan , Resulullah’dan öğren,  ondan sonra kişileri ona göre tart’ diyor.

Rabbimiz, Ey Adem’in çocukları! Diye hitap ediyor. Yani biz peygamber çocuğuyuz. Bir yanlış yaptığımızda ‘ bu yaptığım b ir peygamber çocuğuna yakışır mı? ‘ diye sormalıyız.

Daha sonra, ‘ sizleri milletlere, ırklara ayırdık ‘diyor. Niçin? ‘Birbirinizi tanıyasınız diye.’Türk, Kürt, Arap, Acem, zenci, beyaz, sarı…Dilleri ve ırkları farklı. Bu farklılıklarından dolayı hiçbir kardeşinizi horlamayın diyor. Nerede doğacağımıza, ırkımızın,cinsiyetimizin  ne olacağına, ana babamızın kim olacağına biz karar vermedik, hiç birini biz seçmedik. Bunlar Rabbimizin takdiridir. O’nun iradesi böyle tecelli etmiş. Bunlardan dolayı bir kimsenin üzülmeside, sevinmeside yersizdir. Çünkü kendisinin bir katkısı yoktur. Aşureya tat katan içindeki malzemelerin , gıdaların çeşitliliğidir. Onlar bir araya gelmese aşuredeki o tat olmazdı. O halde farklılıklarımızı bir zenginlik olarak görmeli, birbirimizi hor, hakir görmek için kullanmamalıyız. Cinsiyet, .soy, sop, ırk, dil, renk…bunların hepsi  bize  sorulmadan verilmiştir. Bizim emeğimiz yok. Allah, bizim kendi emeğimizle, kendi gücümüzle yaptığımıza değer veriyor; o da takvadır. Yani Allah’ı unutmadan, Allah için yaşamak, Allah ile olmak, Akllah ile ölmek. En üstünümüz şu renkten, şu ırktan, şu dilden değil, imanını hayatına aktaran, imanının gereğini yerine getiren kişilerdir. Allah katında üstün olanlar işte onlardır.

Peygamberimiz ‘Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız. İman etmedikçe de cennete giremezsiniz’buyuruyor. O halde birbirimizi sevelim, birbirimize zulmetmeyelim, birbirimizi incitmeyelim, kardeş olalım. Müminin gönlü Kabe’den değerlidir. Gönül kırmayalım. Alayhimizde konuşanlara bile güzel şeyler gönderelim ki, utansınlar.

Şimdiye kadar kardeşliğimizi bozan şeyleri anlattık. Peki, neler yaparsak kardeşliğimiz pekişir?  Neler yaparsak kardeşliğimiz devam eder ve birbirimizi daha çok severiz?

 Önce 3 Z Kuralını anlatalım:

ZERAFET: Her mümin(kadın-erkek) zerafet sahibi olmalıdır. Kaba ve sert olmamalı, yüzü gülmeli, dilinden adeta bal dökülmelidir.  Dinimizde güzel söz, güler yüz sadakadır. İbadet yapmış gibi  sevap almak isterseniz yüzünüz gülecek. Kardeşlerimize karşı kibar ve nazik olmalıyız. Kalp kırmayalım, incitmeyelim, zarif olalım.

ZİYAFET : Yani birbirimize arada bir ikramda bulunalım. Çay, kahve, yemek ısmarlayalım, imkanlarımız ölçüsünde. Bu şekilde inşallah muhabbetimiz artacaktır. ‘Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var’ diyoruz değil mi?

ZİYARET: Dostlarımız, kardeşlerimizi, akrabalarımızı zaman zaman çeşitli vesilelerle ziyaret edeceğiz. Arayıp soracağız, gidip geleceğiz.Peygamberimiz, bir mümin bir mümine 3 günden fazla küs duramaz buyuruyor. Ya yıllardır görüşmeyenlerin, küs duranların  hali nice olur? Efendimiz (s.a.v), ‘kim bir yıl boyunca kardeşine küs durursa onun kanını akıtmış gibi olur’ diyor.Yani ,onu öldürmüş gibi günahkardır diyor.  Allah’ın huzuruna ana katili, baba katili, kardeş katili, komşu katili…olarak gitmeyelim. Allah hepimizi muhafaza buyursun.

Pazartesi ve Perşembe günleri kulların amelleri Allah’a arz edilir. Onun için Efendimiz,’Amellerim Allah’a arz edilirken güzel bir hal üzere olmak isterim. İbadet halinde olmak isterim’ diyor. O günlerde Efendimiz, oruç tutmuşlardır. Bizler de elimizden geldiğince o günlerde (Pazartesi-Perşembe) oruç tutalım inşallah. Allah o günlerde  dargın olanlar hariç, şirk koşmayan kim varsa affediyor. Kim hariç? Küs olanlar hariç. Meleklerine ,’ Onların affını barışıncaya kadar erteleyin’ diye. Emir veriyor. Peki küs gidersek kıyamette halimi ne olacak?

BİRBİRİMİZE İSİMLERİMİZLE HİTAP EDELİM: İnsanların duyduklarında memnun olacakları şeytlerden bir tanesi isimleriyle kendilerine hitap edilmesidir.  İsimlerimizi öğrenelim Ve kardeşlerimize isimleriyle hitap edelim. Bir kişinin ismini öğrenmek ona değer vermektir.

 

HEDİYELEŞMEK: Peygamberimiz, ‘hediyeleşin ki sevginiz, muhabbetiniz, huzurunuz artsın’ buyuruyor. Küçük de olsa, çam sakızı çoban armağanı hediyeleşelim. Birbirimizin gönlünü kazanmaya çalışalım.

PAYLAŞMAK: Kardeşlerimizin sevinçlerini ve üzüntülerini paylaşmamız lazımdır. Kardeşlerimizin düğününe, cenazesine gideceğiz. Acılar paylaşıldıkça azalır, sevinçler paylaşıldıkça artar. O zaman sevgimiz ve muhabbetimiz artacaktır.

BAĞIŞLAMAK: Kardeşlerimizin hatalarını, kusurlarını bağışlayacağız. Yanlış davranışta bulununca da özür dileme erdeminde bulunabilmeliyiz.

Lokman Hekim oğluna der ki; ‘Yavrucuğum, sana 4 şey söyleyeceğim. İkisini hemen unutacaksın. İkisini de nefes aldığın, yaşadığın sürece unutmayacaksın.

 

Hemen unutacağın iki  şey; 1) Başkalarının sana yaptığı kötülük 2) Senin başkalarına yaptığın iyilik

 

Hiç unutmayacağın iki şey; 1) Allah 2) Ölüm. Nerede olursan ol Allah seninle beraberdir.  sen ondan uzak olsan da, Allah, sana senden daha yakındır. Ve ölüm! Seni nerde, ne zaman, kaç yaşında bulur belli olmaz. Azrail(a.s)  gelince seni hemen alıp götürür, sana süre vermez.

O halde bir nefis muhasebesi yapalım, ahrette sıkıntı çekmeyelim inşallah.

Aziz Kardeşlerim! Cennet var, cehennem var. Cennet misafirhane, cehennem mahpushanedir. Allah bize peygamber gönderir, kitap gönderir, akıl verir, irade verir; bizi iki yolun ağzında bırakır. Der ki; bu yol cehenneme, bu yol cennete gider. Kimse cehenneme gitmek istemez. İnsan cennete gitmek istiyor ama cehennemliklerin amelini işliyor. Cennete gitmek istiyorsak cennete göre hazırlık yapmamız lazımdır.Üç günlük dünya yolculuğu için yanımıza valizler dolusu yük alıyoruz. Peki , sonsuz bir yolculuğa çıkacağız; o yolculuğa hazırlığımız var mı? Cennetin azığı itaattır, takvadır. Cehennemin azığı masiyetlerdir, yani günahlardır.Heybemizde hangisi çok; günahlarımız mı, sevaplarımız mı? Onun için aklımızı başımıza alalım.Allah’ın kitabını, resulün sünnetini anlamaya, anlatmaya, yaşamaya, yaşatmaya, bu işi yapan kardeşlerimize de destek olmaya  çalışalım. Allah’ın selamı, rahmeti, bereketi, resulullh’ın şefaati üzerimize olsun inşallah. Gönlümüzden Allah ve resulünün sevgisi eksik olmasın. Allah Teala hepinizden razı olsun.

Program müftü keskin’in konferansının ardından saat 22.30’da sona erdi. Program çıkışında din görevlileri tarafından vatandaşlara ‘Kur’an-ı Kerim ve  Meali’ ile ‘Peygamberimizin Dilinden Dualar’ kartelası ve Hz. Peygamber’in  simgesi olan gül dağıtıldı. Etli pilav ve ayrandan oluşan kutlu doğum aşı ikram edildi.

15

5

2

 

 

Однако с 2032 года штат "вклады ставрополь" Калифорния, к примеру, "Черная стрела" не созывал суд при слушании дел гражданского состояния и "УПК РФ" лишь несколько "Энциклопедия счастливых имен" раз разбирались уголовные дела.

Я совсем недавно вспоминал о тебе.

На "Ясновидец История удивительной любви" следующее утро, вопреки "Уход за комнатными растениями" моим опасениям, мы отбыли из Нэшвилла "Обитатели тьмы Кн.1 Темный дар" строго по расписанию.

Ведь Добро и Зло "Тушнова Стихотворения" две стороны бытия, и они оба "Комплект Учимся читать… Учимся писать слова" должны существовать во Вселенной.

Я потягивал вино, глядя на разыгравшийся шторм.

Шамбала "кредит на карту" одарила меня очередным всевидящим взглядом.